My Thoughts


Tieto krátke reakcie a postrehy som písal počas môjho dlhodobého pobytu v zahraničí. Podpísalo sa na tom aj moje psychické rozpoloženie, ktoré sa odrážalo o dlhodobého odlúčenia od mojej vtedajšej priateľky a dnes už mojej manželky. Preto chcem tieto riadky venovať mojej manželke, bez ktorej by som nemal nič, na čom mi teraz najviac záleží. Zlatko dala si mi všetko, čo som si vždy želal. Dala si mi rodinu a pohodu. Vždy si pri mne keď Ťa potrebujem. Ste moje všetko.

1. Nič nie je dokonalé, len rovnováha medzi životom a smrťou a rovnováha medzi priestorom a časom.

2. Križovatka ciest života je vraj najdôležitejšia. A čo sú potom okolnosti, ktoré Ťa nasmerujú na ten smer, ktorým ideš. Čo je dôležitejšie cesta, alebo smer, ktorým sa uberáš. Tým bezvýznamným okolnostiam sa hovorí osud.

3. Plán je len pokazený obraz jedného maliara. Raz spadne, praskne rám, zafúka vietor, roztrhne plátno, kvapne naň kvapka vody, rozmaže sa. Až z obrazu zostane len nezreteľná machuľa. Maliar je zničený, bol by radšej keby obraz neexistoval a niekedy aj maliarstvo.

4. Láska je ako kvet. Keď ho živíš sladkosťou a radosťou vzťahu, je prekrásny a kvitne. Keď mu nadelíš kyslosť, horkosť a trpkosť začína hynúť. Odpadáva lupeň po lupeni, až kým časom neostane holá suchá stonka. To už nie je láska, je to zvyk. Stonka bez chuti a života, len návyk bez vôle, len povinnosť byť s blízkym. Stým blízkym, z ktorým si kedysi zalieval kvet sladkosťou a radosťou. Ale to už je preč, už je len stonka. Suchá bez života, dá sa len ťažko oživiť.

5. Veľa ľudí si myslí, že zrkadlo ukazuje tvoj pravý obraz. Ale ty si súčasťou všetkého, čo existuje. Keď odstránia teba, už nie si ani v zrkadle, ale to ostatné ostalo. A teraz odstránime zrkadlo. Izba sa zmení ostal si ty, aj všetko okolo teba okrem skresleného obrazu tvojej tváre a fiktívneho sveta. V zrkadle klameš sám seba. Robíš veci, ktoré Ťa normálne nenapadnú. Zrkadlo je len skreslený a klamný pohľad na svet .

6. Žena je ako citlivý človek, čo rozpráva hádanku. Najprv si ho musíš vypočuť . Potom ho musíš pochopiť. A potom nájsť ráznu a jednoznačnú odpoveď, ktorá rozprávača uspokojí. Pokiaľ povieš to isté, len troška inač rozprávač to nepochopí. Takýchto ráznych a jednoznačných odpovedí je málo. A ten kto ich pozná je šťastný človek, pochopil ženu. Stačí tam málo a predsa tak veľa. 

7. Nevera je ako droga zvádza ťa a provokuje. Pokiaľ sa necháš raz zviesť, už si skončil, prišiel si o svoju čistotu. Už nie si tým, kým si bol. Pokúsiš sa ešte raz. Zakázané ovocie najviac chutí, ale po jeho požití umiera tvoja čistá duša a tmavne ako prezretá čerešňa, ktorú treba odtrhnúť zo stromu a zjesť . Je to obchod. Ty si okúsil neveru a nevera zožerie teba.

8. Pochopiť ľudské správanie a schopnosť rozhodovať sa, je ako počítať hviezdy na nebi, alebo zrnká piesku na púšti. Jedno zistíš, alebo nájdeš a druhé sa zmení. Budúcnosť nám prináša stále nové kvety života, ktoré rastú a menia sa. Človek nikdy nedokáže určiť ich druh.

9. Ľudia sa delia na pekných a nepekných. Každý človek je krásny, len sa nesmieš naň povrchne pozerať. To najlepšie sa skrýva vo vnútri. Ako pomaranč, musíš odstrániť kôru, aby si sa dostal k jadru. Nie je to vždy ľahké, ale keď zvolíš správny spôsob tak sa ti to podarí. Každý človek je svojim spôsobom krásny a nie je nevídanosťou, že tie najkrajšie pomaranče sú kyslé a suché, ako aj niektorý „dobre vyzerajúci ľudia“.

10. Sľuby sú ako kocky ľadu. Krásne, osviežujúce, dodávajúce energiu. Keď ich berieš k srdcu začnú sa topiť a zo sľubov zostane iba voda.

11. Ľudská idea je ako vianočný stromček, stále ho vylepšuješ, vykrášľuješ a zdobíš. Časom Ti aj tak opadá ihličie a zostane Ti len suchý vyzdobený strom. Musíš ho vyhodiť. Každá myšlienka je na čas krásna, ale treba ju obmieňať, objavovať nové horizonty. Nie je to zložite, veď les myšlienok je večný a nekonečný.

12. Ľudský život je ako naťahovacie hodiny. Keď ich priveľmi natiahneš praskne struna a tebe sa čas navždy zastaví, tvoja rola sa na tomto svete skončila. Keď natiahneš strunu slabšie, čas Ti stále beží. Máš možnosť natiahnuť ich viac krát, tak to využi.

13. Vnútorná krása, ženy sa dá len ťažko popísať. Je silná a intenzívna ako výbuch sopky, ktorej láva pohltí a zničí všetko živé. Oblohu zakryje svojím čiernym dymom. Ale je aj krásna ako lotosový kvet plávajúci v jantárových vodách Angelu, za krvavého západu slnka.

14. Vzťah, alebo manželstvo medzi mužom a ženou je krásny zväzok. Ale tiež potrebujú niečo pre svoju existenciu. Ako plachetnica brázdiaca oceány života potrebuje vietor do plachiet. Tento vietor je láska. Pokiaľ je vietor v plachtách plachetnica brázdi vody života, pokiaľ nefúka, stojí, chátra a rozpadáva sa, tak ako vzťah bez lásky.

15. Ako dokážeš určiť osobnosť človeka? Určiť či je zlý, alebo dobrý? Nie je čisté dobro, alebo čisté zlo, s výnimkou boha a satana. Každý dobrý človek má v sebe niečo dobré, ako má každý zlý človek v sebe zas niečo dobré. Je veľmi veľa ľudí, pováh a osobností. Nikoho z nich neurčíš dobrým ani zlým. Presne ako nevieš, či je zebra bieločierna, alebo čiernobiela.

16. Chamtivosť je tŕňovou korunou ľudstva. Každým chamtivým činom sa nám tŕne vtláčajú hlbšie do hlavy, až kým nás to nezabije.

17. Problémy sú tu, a majú svoje dôvody tu byť. Všetko je na niečo. Všetko má svoju príčinu a efekt. Problémy sú nato, aby sa riešili. Niekedy keď si človek myslí, že sa mu deje niečo zle, tak sa to v skutočnosti odrazí v niečom dobrom. Vždy je východisko a riešenie, len ho treba nájsť. Tak kde je tieň musí byť aj svetlo.

Bol to sled pocitov ovplyvnených udalosťami vtedajšieho času, samotou a sem tam aj depresiami. Všetko je v nezmenenej forme štylistiky, opísané z „notesu“ , ktorý som náhodou prednedávnom našiel zabudnutý medzi starými vecami.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kraj

Pravá duša

Slzy z lásky