Politik - Človek


V posledný dňoch a týždňoch sme boli skoro všetci vtiahnutí do politického diania v našej krajine kvôli predčasným parlamentným voľbám. Väčšina ľudí nie je s našou politickou situáciou spokojná. Hodnotia politikov a ich strany a správanie. V tomto článku by som chcel poskytnúť svoj názor na politikov – ľudí. V žiadnom prípade nechcem zastávať žiadnu stranu. Je to len môj uhol pohľadu na problematiku.

Každý politik ide do vlády s úmyslom uplatniť sa získať moc, prestíž a peniaze. Každý má na to svoj plán, ktorý je málo kedy stotožnený s očakávaním ľudí. Ľudia ich hodnotia a častujú rôznymi titulmi. Chcel by som sa nad týmto vzťahom troška pozastaviť a zamyslieť sa nad tým.

V podstate sme všetci ľudia, so všetkými našimi vlastnosťami, z ktorých sa najviac ukazujú chamtivosť, panovačnosť a sebeckosť. Keď má človek pre rast týchto vlastností ideálne podmienky, tak sa šíria ako epidémia. A politika je pre toto veľmi úrodná pôda. Je to beh na dlhú trať, ale keď sa v tom človek naučí chodiť je „za vodou“.

V prvom rade je politik človek, presne tak ako každý z nás. Každý z nás myslí hlavne sám na seba, resp. na svojich blízkych. Množstvo peňazí, moc a pocit neohrozenosti tieto vlastnosti ešte upevnia. Nenadarmo sa hovorí, že „z jedlom rastie chuť“. Chceme stále viac a viac aj keď nepotrebujeme.

Mali by sme sa vážne zamyslieť nad tým, ako by sme sa na ich mieste správali mi kedy sme mali k dispozícii intelektuálne, mocenské a finančné prostriedky.

Politici sľubujú modré z neba, dávajú si predsavzatia a všetky svoje „kiksy“ a prechmaty ospravedlňujú rôznymi argumentmi. Pre každý problém sa hľadá vinník inde. Zmiesť problém zo stola, zabezpečí ďalšie fungovanie a stým príjem a moc. Koľko krát ste si dali predsavzatie, že budete zdravo žiť, držať diétu a pod.. Koľko krát ste zlyhali? Málo, kto si prizná, že to bolo kvôli vlastnej ľahostajnosti a lenivosti. Vždy keď sa Vás niekto opýtal ako na tom ste, tak ste si vždy našli dôvod inde, len nie u Vás. Buď je na vine práca, málo času, vysoké náklady na zdravú životosprávu.

Podobných príkladov je veľmi veľa. Povedzme si úprimne kto z nás je iný... Veľmi málo je nás takých. Všetko je to v podstate ľudskosti. Keď chcete hodnotiť druhých, či už politikov, alebo nie mali by sme sa pozrieť najskôr do zrkadla a predstaviť si seba v podobnej situácii. Ako by ste sa zachovali? Každý by mal ideálny plán, presne ako politici svoje sľuby. A ako sa plnia ich sľuby, tak by sa plnili aj naše odvážne plány. Aj politik je len človek ako každý iný z nás. Má rovnaké vlastnosti, rovnaké potreby. Chce zabezpečiť v prvom rade seba a svojich najbližších.

Keby sme sa takto správali, žilo by sa nám ľahšie a zo sveta by zmizlo veľmi veľa zbytočných problémov. Zamyslime sa troška nad tým a skúsme celé politické dianie a správanie politikov, hodnotiť troška s ľudským nadhľadom. Všetko vychádza a odráža sa od ľudskej podstaty. Aký si svet urobíme taký ho máme.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kraj

Pravá duša

Slzy z lásky