CIGÁŇ - GYPSY - BOHEMIAN


Pôvod cigánskeho etnika nie je dnes úplne známy, nakoľko sa mu nevenuje žiadna pozornosť v spojení s históriou. O cigánoch nazývanými aj Rómovia, Gypsis, Bohemian je po celom svete známa ich ľahostajnosť k životu a budúcnosti. Cigáni nepremýšľajú ako „biely gadžovia“. Je pre nich dôležitá prítomnosť. Nehrabú sa v minulosti a nestarajú sa o budúcnosť. Prítomnosť je pre nich najdôležitejšia. Z toho plynie aj ich nezodpovednosť, ktorá vedie k parazitizmu na spoločnosti. Toto značne vyhrocuje vzťahy medzi cigáňmi a bielymi. Politici „ chcú bojovať „ proti rasovej diskriminácii a rôznymi sociálnymi prostriedkami zvýhodňujú toto etnikum, to im zabezpečuje voličov, ale nerieši základný problém, ktorý je apropo z krátkodobého hľadiska neriešiteľný. Sociálne diskriminácia sa obracia proti bielym a cigánsky parazitizmus vyhrocuje vzťahy v našej spoločnosti. Ako každý, tak aj cigáň chce pre seba pohodlný život bez starostí a pokiaľ sa uspokojí v pomermi v akých je schopný existovať bez prepychu len, aby prežil, je spokojný a pohodu v živote si zabezpečí bez ohľadu na to čo si myslí okolie. „Nič nemám nič mi nezoberú, o iné sa nestarám“. Zoberiem si len to čo potrebujem pre život. Keby sa každý z nás uspokojil so životom v takých podmienkach a prijal ho za vlastný, tak by sme sa správali poväčšine rovnako.

Cigánska história sa v polovici deviateho storočia útekom z Indie nakoľko boli najprenasledovanejším národom. Z tohto dôvodu boli stále v pohybe a stali sa z nich kočovníci. Ich pestrá kultúra ich preslávila po celom svete. Neporovnateľná hudba, tanec a či cigánske rituály dáva celému etniku osobité čaro a jedinečnosť. Je veľmi málo dobových materiálov, ktoré by tieto záležitosti popisovali. Základom a silou ich prežitia vo „vyhnanstve“ bola súdržnosť a spolupatričnosť, spoločne sa presúvať, spoločné rozhodovať. Ich skromnosť a pohostinnosť voči hosťom je ich charakteristickým znakom. Hosť je vždy na prvom mieste rebríčka priorít. Nemej známa je aj cigánska mágia. Cigáni sú veľmi poverčivý a pokiaľ sa im niečo nezdá radšej ani nevylezú z príbytku von. Mágia je súčasťou ich náboženstva, čomu nasvedčujú aj mnohé praktiky pri pohrebných obradoch a krstoch novorodených detí. Často krát sme sa stretli z informáciami, že cigáni jedia uhynuté zvieratá. Je to pravda, odôvodňujú to tým, že „je lepšie zjesť tvora, ktorému vzal život boh, ako by som ho mal usmrtiť sám“.
Nedá sa to povedať o všetkých, cigáni, ktorý sa usadili medzi nami sú z časti kolonizovaní našim svetom a mravmi, cigánska nezodpovednosť a ľahostajnosť im však ostane ako vrodený znak. Tak si formujú okolie a život podľa seba a to spôsobuje veľké problémy vo vzťahoch s okolitým svetom. Cigáňov ktorí, žijú originálnym cigánskym životom je dnes veľmi málo. Najčastejšie ich môžeme vidieť v cirkusoch a lunaparkoch. Títo kočovníci často krát odsudzujú svojich skolonizovaných súkmeňovcov a vyjadrujú sa o nich, že sú hanbou cigánskej kultúry. Sami sme mali možnosť poznať „ dobrých aj zlých „ cigánov. Sú medzi nimi usilovne pracujúci, ktorí prijali náš štýl života za svoj , ale tak isto aj kriminálnici a neprispôsobivý chuligáni, ktorí každému znepríjemňujú život. Takí ľudia sú aj medzi nami bielymi a dosť v značnej miere.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kraj

Pravá duša

Slzy z lásky