VÝCHOVA


V dnešnom svete je výchova detí skutočná výzva. Medzi ľuďmi- rodičmi je mnoho metód názorov a spôsobov výchovy, že sa v nich dá len ťažko vyznať. Malé dieťa si už od prvých momentov vnímania sveta a vecí kolo neho, začína utvárať vlastnú osobnosť. Výchovnými praktikami, ktoré aplikujeme, jeho osobnosť meníme a formujeme, čo si ja osobne myslím, že nie je dobré. Pretvárať niekoho na vlastný obraz resp. na obraz, s ktorým sme stotožnený, ktorý má často krát veľa zlých vlastností, len preto, že chcem aby syn, či dcéra bola ako ja je hlúposť, „krátkozrakosť“ a sebeckosť. Dieťa by malo vyrastať a formovať sa podľa vlastných záujmov a priorít. Na rodičovi by malo byť postrčenie a nasmerovanie na tú správnu cestu. Nie však nútenie často nechcených vecí. Nehovorím však o veciach, ako sú jedálníčkové návyky, oblečenie a podobne. Len pri samo vývoji osobnosti bez sugerácie získavame významných ľudí a osobnosti, čo značne prilepšujú našej spoločnosti ( vedci, umelci a pod. ).

Deti sú často nezvládnuteľné a tvrdohlavé, čím sú staršie, tak sa čím viac snažia presadzovať svoje “maniere” ( čomu za úspech vďačí ľudský druh ). Sú to väčšinou drobné veci ako jedlo, spánok, zákaz “toho a oného”. Väčšina to rieši krikom, čo celú situáciu len zhoršuje. Rodič je podráždený, dieťa ešte viac vyprovokované. Nemôžeme sa na to pozerať našimi očami. Dieťa premýšľa inak a neuvedomuje si určité logické zväzky a postupnosti. A my sme tu od toho, aby sme mu to vysvetlili tak, aby to pochopilo. Samozrejme to nejde hneď. Dieťa to po väčšinou zabudne. Ale pravidelným vštiepovaním sa to vždy podarí. Treba na to pevnú vôľu a nervy. To sa zdá byť náročné, ale do výchovy vlastných detí, čo sa počíta hlavne do ich budúcnosti a Vašej vizitky je to každopádne je minimálna investícia, ktorá sa nám aj naším potomkom niekoľko násobne vráti. Často diskutované sú aj fyzické tresty v primeranej miere. Dnešný svet a naše aktuálne zákony sú tak idiotsky postavené, že to až bolí. Majú chrániť týrané deti, deti v zlých sociálnych podmienkach, ale z podstatnej miery sú nedoriešené, ako každý zákon, ktorý naším politikom neprináša osobný zisk. Len treba zatvoriť “huby” aktivistom a odborárom. Dnes stačí, aby ste doma mali susedu, ktorá Vás z nejakého dôvodu nenávidí a Vaša ratolesť má “svoje dni” a vystrája. Dostane po zadku “výchovný výprask” čoho následkom je samozrejme plač, ktorý už spomínaná suseda začuje. Tá následne zavolá sociálku a ráno máte návštevu zo sociálky, ktorá Vám môže odobrať dieťa na dobu doriešenia prípadu. Toto poznačí človeka aj dieťa na psychike do konca života.
Podľa mňa sú takého výchovné metódy v poriadku pokiaľ sa samozrejme aplikujú v primeranej miere. Keď je dieťa v určitom veku, pochopí, že slová sa dajú ignorovať. Tak si zmyslí: „Prečo poslúchať keď netreba“. A postupnosťou dohovárania a v konečnej fáze následného výchovného výprasku kombinovaného s ďalším dohováraním pochopí, že na túto metódu, je krátke. Všetko v zdravej primeranej miere samozrejme.

Máme tu aj exotov, ktorý preferujú americký štýl výchovy typu, nechať dieťa nech sa vychováva samo. To je síce pekná myšlienka, ale nedotiahnutá dokonca, resp. upravená tak, aby vyhovovala ľahostajným a nezodpovedným rodičom, ktorým sú aj ich vlastné deti “ukradnuté” no a takto si vychováme problémových jedincov, ktorý sú celý život na okraji našej spoločnosti. Vo väčšine takýchto prípadov, vychováva dieťa jeho okolie. Sami dobre vieme, ako takáto výchova dopadá. Výsledkom sú „deti ulice“. Dieťa sa môže vychovávať samo, kde rodič vystupuje ako rovnocenný partner – učiteľ a ide mu príkladom. Takéto systematické smerovanie je veľmi efektívne a často krát pohne aj s problémovými deťmi. Je síce časovo náročné, ale keď si pripravíme dobrý základ, zázemie a priateľské prostredie, tak máme pol cesty k úspechu za sebou.

JE TO VO VAŠÍCH RUKÁCH....

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kraj

Pravá duša

Slzy z lásky