Preskočiť na hlavný obsah

ŠŤASTIE


Čo je to šťastie. Každý z nás po ňom túži. Môže sa skrývať v najrôznejších formách. Materiálnych, nemateriálnych, alebo v ich kombináciách. Každý pociťuje šťastie inak. A ako ho chápeme? Čo to vlastne je? Je to stav, vyššou mocou podmienený a osudom riadený? Alebo je chemická hra v našom tele, ktorá nás robí šťastnými. A prečo vlastne? Každý reagujeme na iné podnety. Niekto je vrcholne šťastný, keď získa lásku svojho života. Každý je šťastný, keď sa mu narodí vytúžené dieťa. Niekto je neskutočne šťastný, keď vyhrá v lotérii, alebo znova získa kedysi odobranú slobodu. Niekto je zas šťastný, keď sa mu v práci darí, buduje si kariéru a má krásne zisky. Podstata šťastia môže plynúť, aj z niečoho úplne iného. Môže sa zakladať na jednoduchostiach, ktoré si ako ľudia vôbec nevšímame. Sú to jednoduchosti, ako mať radosť jeden z druhého. Jednoducho len preto, že pre nás je. Že je s nami. Pozrime sa na to z trocha iného uhlu. Zoberme si taký strach. Strach je reakcia na zmyslový podnet. Do tela sa vylučujú hormóny podobné kortizónu. Všetci vieme, že človek, ktorý sa obrovský strach sa môže pomočiť. Je to bežne známe. Skúste sa do takej situácie vcítiť. Čo Vás môže tak vyľakať, aby sa Vám to stalo? Je to neskutočne intenzívny pocit, z ktorého nám môžu ostať následky. Viete si to predstaviť? Ale spať k pointe. Šťastie je presne opačný proces ako strach. Šťastie je takisto reakcia na zmyslový podnet. Už záleží len na tom na čo sme zameraní. Teda na tom čo nás urobí šťastnými. Pri pocite šťastia, teda keď príde tá krásna chvíľa, sa nám do tela vylučuje hormón šťastia, hormón endorfín. Ten spôsobuje pocity, ktoré všetci poznáme. Teraz si predstavte pocit šťastia tak intenzívny, že vyvolá podobnú reakciu ako obrovský strach. Je to možné? Pre človeka asi nie. Sme moc zakomplexovaní a rezervovaní, aby sme sa dostali do takého stavu eufórie. A čo pes? Kto má psa, tak vie, že sa od radosti často pomočuje, keď vidí svojho pána. Nepredstaviteľné? Je to rýdza láska, maximálna oddanosť a ochota obetovať svoj život za bytosť na, ktorej mu záleží, ak by bolo treba. Toto je pravý vrchol šťastia. Nič viac nie je. Sme vážne tak povrchní? Dokážete si predstaviť tak intenzívny pocit šťastia? Na čom nám skutočne záleží. Je to na zamyslenie. Sme ľudia, nadradená rasa, sme ľudský...

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kraj

Kraj môj domovina krásna, čo si v skutku jediná,
hrdá to zem, potom práce a krvou bojov zcedená.
V časoch dávnych, slávnych bola si aj slobodná, teraz v špine vlád a smrade mocí pevne si zovretá.
Národ čo v diaľave minulostí hrdý a svorný bol, dnes hnije ako v upírovom srdci zaťatý bukový kôl.
Vladári a mocipáni smejú sa Ti do zvrásnenej tváre, slovenský pane,  ako ľahko a bezdostižne vedia vykoristiť a zodrieť tie naše dlane.
Praded môj čo dal kraju celý svoj život radosti v nádeji na lepší svet,  v hrobe padlom preklína tú chamtivosť, svojho pokolenia priek.
Sedieť len chcem na našej hrude a pocit istoty mať, ten však skrz skutky mocnárov môžem len vo sne mať.
O svoj rod sa neustále bojím, čo budú len jesť, či len budú bosí, veď každým dňom ma mesiac s hviezdou krvou zaliaty k smrti desí.
Z druhej strany s poza šírych vôd, čo až za obzor siahajú, paprčí sa s červeným vlasom muž, čo zo skazou ho spájajú.
Že vezme právo môjmu rodu dýchať do pľúc čistý vzduch, že jeho zemi nebude nik kázať, zemi kde vl…

Čo je štastie?

Čo je to šťastie? Nad týmto pojmom som sa zamýšľal už veľa krát vo svojom živote. Vekom sa mení aj môj postoj na šťastie, alebo na to, čo mňa/nás robí šťastnými. Neexistuje univerzálny vzorec šťastia. Šťastie poníma každý po svojom. Nechcem písať o ľuďoch a tom čo koho robí šťastnými a písať čo je správne a čo nie. V podstate je správne všetko, lebo to všetko robí niekoho šťastným a to je vlastne aj podstata šťastia. Chcem sa podeliť o svoj vlastný pohľad na šťastie a na to ako sa vekom menilo. Možno sa v tom niekto z Vás čitateľov nájdete.
Keď som mal asi 17 rokov začal som sa zamýšľať nad životom a jeho podobou. Čo by som pre seba chcel, ako by som chcel žiť. Odborné komentáre „dospelých súkmeňovcov“ typu: „Čo taký sopliak vie o živote“. „Veď on sám nevie, čo chce“, mi dosť vadili. Normálne by som teraz mal začať nadávať, že akí boli povýšení, ako ma ponížili a podobne. Ale nič také. Mali pravdu. Moja predstava o živote bola vtedy ešte zasadená v hustej hmle. V tých časoch som si že…

Pravá duša

Umy mi slzami pravdy zrak, ukáž mi kam patrím, 
kde svoje miesto mám, kým nespáli moju dušu drak.

Hľadám sa, tápem v tme,
neviem kde som, asi uväznený v desivom sne.

Svetlo reality v stratenosti stále márne hľadám,
pri každom pokuse z temnoty ujsť na kolená padám.

Keď vstať sa mi podarí a meriam diaľavu k svetlu pravdy zhora,
tak ukáže sa zloba čertu blízka, čo ma skolí na zem znova .

Usmieva sa, podáva pomocne tváriacu sa ruku,
no však ja vidím ten pekelný plameň v jej oku.

Bež len preč diablov syn, ja postavím sám sa zas,
zatočím potom s tebou aj s každým, kto pokúsi sa zas.

Posilnený oporou, čo u mne podobných našiel som nečakane,
brázdim vlnobitie osudu ako sám som zaumienil si, tak sa stane.

Odradiť sa nikdy nedaj, a rečiam ostrým never, je to klamstvo, čo do srdca Ti rúbe,
pomôže Ti vždy len krásna duša vrelá, čo vidí sama seba v tebe.