Preskočiť na hlavný obsah

Čo je štastie?


Čo je to šťastie? Nad týmto pojmom som sa zamýšľal už veľa krát vo svojom živote. Vekom sa mení aj môj postoj na šťastie, alebo na to, čo mňa/nás robí šťastnými. Neexistuje univerzálny vzorec šťastia. Šťastie poníma každý po svojom. Nechcem písať o ľuďoch a tom čo koho robí šťastnými a písať čo je správne a čo nie. V podstate je správne všetko, lebo to všetko robí niekoho šťastným a to je vlastne aj podstata šťastia. Chcem sa podeliť o svoj vlastný pohľad na šťastie a na to ako sa vekom menilo. Možno sa v tom niekto z Vás čitateľov nájdete.

Keď som mal asi 17 rokov začal som sa zamýšľať nad životom a jeho podobou. Čo by som pre seba chcel, ako by som chcel žiť. Odborné komentáre „dospelých súkmeňovcov“ typu:  „Čo taký sopliak vie o živote“. „Veď on sám nevie, čo chce“, mi dosť vadili. Normálne by som teraz mal začať nadávať, že akí boli povýšení, ako ma ponížili a podobne. Ale nič také. Mali pravdu. Moja predstava o živote bola vtedy ešte zasadená v hustej hmle. V tých časoch som si želal, len výkonnejšiu spájkovačku, merák z bargrafom, ktorý zo spolužiakov v triede nik nemal, a výkonnejší basový reproduktor ako mal sused, aby bol môj bas, mnou zbúchanej audio zostavy, počuť najviac.

Ako roky utekali boli to tie najkrajšie frajerky, aby všetci závideli a vlastná kára, aby všetci závideli ešte viac. No a keby, že sa mi podarilo skombinovať tú najkrajšiu frajerku a vlastnú káru. No najväčší king v chotári. Všetka moja predstava o šťastí sa odohrávala na materiálnej úrovni.

No nastal čas keď sa frajerka zmenila na manželku a ja som stále nevedel, či sa mi podarí tú hmlu rozfúkať. Mám ženu, príde rodina. Čo ďalej? Budem dobrý otec? Budem sa vedieť postarať o rodinu? To boli otázky, ktoré som vtedy riešil. Tá materiálna definícia šťastia stále dominovala. Nový byt, nové auto, dovolenky, svadobná cesta, hodinky a moja najväčšia úchylka hi-fi hudba. Zmena osobného statusu zo slobodný na ženatý a všetko to spomínané, vo mne tvorilo pocit šťastia. Myslel som si že „This is it“. Ale nebolo.

O rok sa prihlásili o slovo novopečení členovia rodiny a neskôr ešte jeden dodatok, ktorý mi momentálne slintá tepláky na kolene a šmátra po klávesnici. Iste chce opravovať gramatické chyby. Najskôr sa dostavil strach a obavy. Dva v jednom na prvý pokus, to je kumšt. Obavy a strach časom pominuli.
Deti rastú, starosti pribúdajú a ja sa ocitám v úlohe a na mieste „ dospelých súkmeňovcov“, ktorích som na začiatku spomínal. „Pre boha, ako len ten čas letí“. Ešte pred nedávnom som bol dieťaťom a už mám vlastné, ktoré ma vekom dobiehajú závratnou rýchlosťou. Kde sa podel ten bas-master a frajerky? Všetko je preč. Je tu rodina.

Tak ešte raz: „Čo je šťastie“?

Šťastie je, keď Vám lekár po ťažkom úraze jedného z detí povie: „Dostane sa z toho všetko bude v poriadku bez následkov“.

Šťastie je, keď prídeš z práce nasratý ako brigadír, a krpček sa Ti hodí kolo krku, dá Ti pusu na pichľavý ksicht zo slovami „môj tata“. Pohladenie jeho rúčky rázom všetko zmaže.

Šťastie je, keď ideš zo synom po výsledky z histológie a lekár povie: „Je to čisté“.

Šťastie je, keď Ti manželka po príchode z práce, kde som nestihol obed, na stôl položí rozvoniavajúcu porciu segedínskeho gulášu a pohár vychladeného piva, či vinného striku.

Šťastie je, keď sleduješ najmenšieho, ako sa pasuje s prvou jazdou na bicykli, ovešaný chráničmi a prilbou.

Šťastie je, keď sa môžeš stretnúť s kompletnou rodinou u rodičov na oslave, užiť si večer a spoločne s bratom vítať ráno o pol ôsmej spolu s vtákmi pri skvelej hudbe.

Šťastie je, keď vysvetľuješ dvojičkám s nechápavým pohľadom, že akváriové rybičky seno nepapajú.

Šťastie je, keď sleduješ tri zvedavé hlavy pred vianočným stromčekom, hútajúc, že čo tam asi je. Presne ako ja v ich veku.

Šťastie je, keď vidíš ako starší bratia v izbičke učia toho mladšieho riekanku na veľkonočnú šibačku.

Tak „This is it!“. Áno, toto je to pravé šťastie. Toto je to čo ma napĺňa. Toto je to prečo žijem.
Čisté, rýdze, nefalšované šťastie.


Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kraj

Kraj môj domovina krásna, čo si v skutku jediná,
hrdá to zem, potom práce a krvou bojov zcedená.
V časoch dávnych, slávnych bola si aj slobodná, teraz v špine vlád a smrade mocí pevne si zovretá.
Národ čo v diaľave minulostí hrdý a svorný bol, dnes hnije ako v upírovom srdci zaťatý bukový kôl.
Vladári a mocipáni smejú sa Ti do zvrásnenej tváre, slovenský pane,  ako ľahko a bezdostižne vedia vykoristiť a zodrieť tie naše dlane.
Praded môj čo dal kraju celý svoj život radosti v nádeji na lepší svet,  v hrobe padlom preklína tú chamtivosť, svojho pokolenia priek.
Sedieť len chcem na našej hrude a pocit istoty mať, ten však skrz skutky mocnárov môžem len vo sne mať.
O svoj rod sa neustále bojím, čo budú len jesť, či len budú bosí, veď každým dňom ma mesiac s hviezdou krvou zaliaty k smrti desí.
Z druhej strany s poza šírych vôd, čo až za obzor siahajú, paprčí sa s červeným vlasom muž, čo zo skazou ho spájajú.
Že vezme právo môjmu rodu dýchať do pľúc čistý vzduch, že jeho zemi nebude nik kázať, zemi kde vl…

Pravá duša

Umy mi slzami pravdy zrak, ukáž mi kam patrím, 
kde svoje miesto mám, kým nespáli moju dušu drak.

Hľadám sa, tápem v tme,
neviem kde som, asi uväznený v desivom sne.

Svetlo reality v stratenosti stále márne hľadám,
pri každom pokuse z temnoty ujsť na kolená padám.

Keď vstať sa mi podarí a meriam diaľavu k svetlu pravdy zhora,
tak ukáže sa zloba čertu blízka, čo ma skolí na zem znova .

Usmieva sa, podáva pomocne tváriacu sa ruku,
no však ja vidím ten pekelný plameň v jej oku.

Bež len preč diablov syn, ja postavím sám sa zas,
zatočím potom s tebou aj s každým, kto pokúsi sa zas.

Posilnený oporou, čo u mne podobných našiel som nečakane,
brázdim vlnobitie osudu ako sám som zaumienil si, tak sa stane.

Odradiť sa nikdy nedaj, a rečiam ostrým never, je to klamstvo, čo do srdca Ti rúbe,
pomôže Ti vždy len krásna duša vrelá, čo vidí sama seba v tebe.